Fitnes - powerlifting forum Seznam forumov Fitnes - powerlifting forum
fitnes, prehrana, treningi
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   RSS Feed   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Resnice in zmote o mleku

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Fitnes - powerlifting forum Seznam forumov -> Zdrava prehrana
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Mitch
Administrator foruma


Pridružen/-a: 11.09. 2008, 06:27
Prispevkov: 2136
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: 02 Okt 2011 09:59    Naslov sporočila: Resnice in zmote o mleku Odgovori s citatom



Mleko in mlečni izdelki sodijo med osnovne skupine živil, ki naj bi jih ljudje, ki se zdravo prehranjujejo, uživali vsak dan. Prehranski strokovnjaki so priporočljive dnevne količine zaužitega mleka in mlečnih izdelkov zapisali v posebna priporočila, po katerih naj bi odrasel človek dnevno popil vsaj 3 dl mleka (otroci do 6 dl), lahko v obliki navadnega jogurta (3 dl) ali pa skute (100 g). Za prehranske strokovnjake je mleko idealna hrana, saj vsebuje skoraj vsa življenjsko pomembna hranila, v javnosti pa občasno zakrožijo "novice", da naj mleko ne bi bilo primerno za prehrano odraslih, saj je v naravi zgolj hrana za živalske in človeške "mladiče", da je mleko zdravju škodljivo, ker vsebuje mnogo maščobe in holesterola, da je še posebej škodljivo homogenizirano mleko, da mleko redi, in še katero trditev bi našli. Poglejmo, koliko resnice je v posameznih trditvah

Mleko je zlasti pomemben vir visoko vrednih mlečnih beljakovin (v litru mleka je toliko beljakovin kot v štirih kokošjih jajcih) in kalcija (v 100 g mleka je 125 mg kalcija). Prav zato je uživanje mleka še prav posebej pomembno v začetku razvoja in v obdobju staranja. S kozarcem (250 ml) mleka ali jogurta zadostimo skoraj polovici dnevnih potreb po kalciju. Mleko vsebuje ogljikove hidrate, predvsem v obliki mlečnega sladkorja ali laktoze, ki ugodno vpliva na rast laktobacilov v črevesni flori odraslega človeka. Mlečna maščoba v mleku vsebuje nujno potrebne esencialne maščobne kisline, poleg kalcija pa so v mleku tudi druge pomembne mineralne snovi (magnezij, kalij, natrij, fosfor, železo, idr.) in vitamini (A, C, D, E, K, B1, B 2, B 6, B12, nikotinska, pantotenska, folna kislina, biotin). Mleko vsebuje tudi veliko oligoelementov (selen, cink, jod, molibden, kobalt, krom, fluor), zato lahko z rednim pitjem priporočenih količin zadostimo tudi večini dnevnih potreb po teh snoveh.

1 Mleko je samo za otroke
Narava je namenila mleko mladičem živali in otrokom predvsem kot hranilo oziroma hrano. Človek pa je že zelo zgodaj ugotovil, da je kravje mleko dobra, popolna in hitro (dnevno) dosegljiva hrana, ki vsebuje skoraj vse nujno potrebne hranilne snovi. Tudi danes znanstvene raziskave še vedno potrjujejo, da je mleko najpopolnejša hrana, saj vsebuje esencialne (nujno potrebne) aminokisline (te so del beljakovin), esencialne maščobne kisline (te so del različnih vrst maščobe), nepogrešljiva kalcij in magnezij v najboljši obliki za presnovo, pa tudi fosfor, kalij, vitamine A, D in še druge sestavine, ki so potrebne za uravnoteženo rast, razvoj in delovanje človeškega telesa.
Mleko je kompleksno živilo in ga ne smemo obravnavati enostavno po posameznih sestavinah, ker so odvisne druga od druge. Govorimo o interaktivnosti posameznih sestavin živila. Vitamin D, ki je topen v maščobi, na primer spodbuja absorpcijo kalcija v telesu. Laktoza ali mlečni sladkor povečuje sposobnost človekovega organizma za boljšo vezavo kalcija in fosforja (oba elementa sta pomembna za rast kosti in zob) v telesu. Interakcij mlečnih komponent je še veliko.

2 Mleko je škodljivo, ker vsebuje maščobo živalskega izvora in holesterol
Mlečna maščoba je živalskega izvora in v zdravi prehrani naj bi bilo take maščobe manj kot tiste, ki je rastlinskega izvora. Koliko maščobe pa vsebuje mleko? Materino mleko vsebuje približno 1 do 2 % mlečne maščobe, kravje pa 3 do 5 %. V mlekarnah mlečno maščobo s centrifugalno napravo odstranijo in homogenizirajo. V posneto mleko nato dodajo različno količino maščobe, kar je zapisano na deklaraciji (na primer 3,5 % mm, 1,5 % mm, 0,5 % mm). V 100 g mleka s 3,5 % mm je le 3,5 g maščobe, kar je zelo malo, če primerjamo s podatki za nekatera druga živila, ki so celo v dietni prehrani navedena kot primerna: v 100 g kuhane šunke je od 10 do 20 g maščobe, v 100 g postrvi je od 8 do 15 g maščobe (odvisno od načina priprave).

V živilih živalskega izvora je seveda tudi holesterol. Ko pa naredimo primerjavo z drugimi živili, spet ugotovimo, da je v mleku malo holesterola. V mleku s 3,5 % mm je povprečno 13 mg holesterola na 100 g mleka (čim manj maščobe ima mleko, tem manj ima holesterola), medtem ko 100 g kuhane šunke vsebuje 60 mg holesterola, 100 g postrvi pa 56 mg holesterola.

Zaradi vsebnosti maščobe in holesterola mleka res ne moremo posaditi na zatožno klop. Zadnje raziskave fermentiranih mlečnih izdelkov (jogurt, kislo mleko, kisla smetana, skuta, siri, itd.) celo kažejo, da nekatere mlečnokislinske bakterije asimilirajo holesterol in tako še znižajo količino te snovi v teh izdelkih.

3 Homogenizirano mleko je škodljivo
Homogenizacija je tehnološki postopek, v katerem maščobne kroglice v mleku fizično razbijejo na približno polovico njihove velikosti. V prebavnem traktu človeka se ma-ščoba prebavlja s pomočjo žolčnih kislin in encima lipaza, ki jo razgrajuje. Maščoba se v črevesju razgradi v glicerol in maščobne kisline. Od velikosti maščobnih kroglic je odvisna hitrost prebavljanja maščobe: čim manjše so kroglice, hitreje se maščoba prebavi. Homogenizacija vpliva na hranilno vrednost mleka le toliko, da se maščoba v homogeniziranem mleku bolje in hitreje prebavi na osnovne kemične spojine.

4 Alergije na mleko so pogoste
Tipične alergije na mleko so redke, večinoma pa jih povzročajo mlečne beljakovine, kot sta kazein in albumin. Bolj pogosta pa je tako imenovana intoleranca na mlečni sladkor (laktozo), in sicer pri ljudeh, pri katerih je sposobnost prebavljanja laktoze pomanjkljiva, oziroma je pri njih aktivnost encima laktaze za prebavljanje laktoze premajhna. Ljudje z intoleranco na laktozo lahko večinoma popijejo en deciliter mleka na dan, lahko pa uživajo več jogurta in sira, kjer je laktoza že razkrojena na enostavni sladkor: glukozo in galaktozo.

5 Mleko redi
Najnovejše raziskave kažejo, da tisti, ki na dan popijejo najmanj 2 dcl pol posnetega (manj kot 1,8 % mm.) ali posnetega mleka (0,5 % mm. in manj), oziroma zaužijejo prav toliko navadnega jogurta (brez dodatkov) z manj kot 3,5 % maščobe, pridobijo manj maščobe kot tisti, ki ne pijejo mleka in ne uživajo mlečnih izdelkov. Znanstvena razlaga za to je, da mleko pospešuje vgradnjo beljakovin v telesu, zato je zmanjšana vgradnja maščobnega tkiva. Dva decilitra ali 200 gramov navadnega jogurta s 3,6 % mm ima samo okoli 120 kcal, okoli 7 gramov beljakovin (10 % dnevnih potreb), samo 3,6 gramov maščobe (5 % dnevnih potreb) in 9 gramov sladkorja (11 % dnevnih potreb) ter obilico kalcija in drugih hranil, ki jih potrebuje telo. Za primerjavo: 1 dcl kole vsebuje okrog 12 gramov sladkorja in nobenega drugega hranila, ki ga potrebuje telo.

6 Mleko in športniki
Mleko je precej cenejše od različnih pijač za športnike, vendar pa mnogi športniki verjetno ne prisegajo nanj zgolj zato. Mleko, čokoladno mleko, sadni jogurti so hrana, ki jim daje tako vodo kot tudi vse druge potrebne snovi za učinkovito regeneracijo, predvsem zaradi idealnega razmerja med vsebnostjo sladkorja, beljakovin in kalcija ter zato, ker vsebujejo relativno malo maščobe in veliko vode (82,5 %). Mleko je tudi zelo lahko prebavljivo. Posneto mleko je tako idealna tekočina oziroma pijača, ki jo pijemo pri telesnih naporih. Dr. Bojan Knap, specialist internist, je na nedavnem posvetu Zbornice dietetikov in nutricionistov povedal: "Mleko je idealna tekoča hrana za športnike, ker po telesnem naporu nadomešča tekočine in obnavlja glikogen v jetrih in mišicah. Pri vztrajnostnih športih pozitivno učinkuje na regeneracijo mišic in povzroči porast mišične mase po treningu moči. Mlečni izdelki so poleg kalcija tudi pomemben vir beljakovin za obnovo telesa pri vztrajnostnih športih in za pridobivanje mišične mase."

Vir: ZPS
_________________
Spletna stran:
http://mitjahumar.synthasite.com/



E-mail: triatlon.moci@gmail.com
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Fitnes - powerlifting forum Seznam forumov -> Zdrava prehrana Časovni pas GMT
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.